Epson TM-M30 printer, Flexible configuration (top load or front load), ePOSTM print technology for easy setup with iOS®, AndroidTM and Windows® mobile devices and Windows drivers for desktop PCs.
- includes PSU only
- Cables not included, available separately - Three-year limited warranty from HP. The Epson TM-m10 and TM-m30 printers' sleek design saves valuable counter space, while ensuring simple integration with your existing mobile or desktop POS environment, providing intuitive functionality and allowing for front or top load configurations. These point-of-sale printers were engineered to print receipts from virtually any mobile device or desktop PC. Sleek & Innovative Design •Smallest footprint in its class1; ideal for counter spaces •Easily interchangeable top or front load configuration Easy Setup & Operation •Print from virtually any tablet/mobile device or desktop PC •Easy wireless setup with SimpleAP2 •Efficient power management via onboard USB3 Versatile Compatibility •Dual interface, with options for USB, Ethernet, wireless, Bluetooth® or NFC4 touch-to-print •ePOS™ print technology for easy setup with iOS, Android and Windows mobile devices •Windows API for desktop PCs| MPN | 2HV27AA |
| Printer Class | Desktop |
| Brand | Epson |
| Model | TM-M30 |
| Series | TM-m30 |
| Print Speed (p/sec) | 200 mm |
| Font | Font A: 12 x 24 48 cpl (default); Font B: 10 x 24 57 cpl; Font C: 9 x 17 64 cpl |
| Column Capacity | Width: 3.12"/79.5 mm, Paper Loading: Drop-in Roll Diameter (Max): 3.27"/83 mm, Core Diameter (Min): 0.71"/18 mm |
| Character Size | Font A: 1.25 x 3.00 mm; Font B: 1.13 x 3.00 mm; Font C: 0.88 x 2.13 mm |
| Characters per Inch | --- |
| Paper Roll Size | Roll Diameter (Max): 3.27"/83 mm, Core Diameter (Min): 0.71"/18 mm |
| Connectivity | Ethernet, USB |
| Memory | No |
| CPU | No |
| RFID | No |