EPSON TM-T82IIIL Next generation cost effective POS printer
Designed for businesses with low volume of POS transactions
All-in-one box with accessories Ease-of-use features Ease-of-maintenance features Paper Saving Function Features EPSON quality and reliability If Serial cable is required please order PRCA09F09FNULLW All-In-One-box convenience For TM-T82IIIL, all the accessories are included in the box for quick setup and installation. The box includes quick setup guide, paper roll, AC cable, USB cable. Fast printing with multiple options The TM-T82IIIL prints both text and graphics on receipts at speeds up to 200mm/sec. It also features crisp, clear printing of logos, coupons and barcodes. In addition, the TM-T82IIIL offers paper saving options that can reduce paper usage by up to 30%. Reliability you can count on With a MCBF of 60 million lines, and an auto cutter life of 1.5 million cuts, the TM-T82IIIL delivers best-in-class reliability that you can count on in your daily operation. Retail hardened features Internal printer mechanisms are housed in a rigid sheet-metal chassis for extra protection. Easy to use. Easy to maintain. The TM-T82IIIL comes with multiple ease-of-use features from drop-in paper loading, partial-cut auto-cutter to status LEDs. The printer has a built-in power adapter, eliminating the need for an external power adapter. The internal printer mechanisms and circuitries are also designed for easy replacement and maintenance, reducing the cost of repair and repair time. Quality you can count on The TM-T82IIIL is the ideal choice for retailers with a low volume of POS transactions but requires fast print speed with enhanced reliability. Based on EPSON’s advanced printing technology, the TM-T82IIIL delivers the quality and reliability that EPSON is known for, which ensures an easy, reliable printing solution for end users.| MPN | C31CH26481 |
| Printer Class | Desktop |
| Brand | Epson |
| Model | TM-T82IIIL |
| Series | No |
| Print Speed (p/sec) | Max. 200 mm |
| Font | 9 x 17 / 12 x 24 |
| Column Capacity | 48/ 64 |
| Character Size | 1.25x3 mm (Font A), 0.88x2.13 mm (Font B) |
| Characters per Inch | 0000 |
| Paper Roll Size | 79.5±0.5 mm |
| Connectivity | Serial, USB |
| Memory | No |
| CPU | No |
| RFID | No |