EPSON TM-M30II SERIES
Epson TM-m30II Thermal Receipt Printer, 250mm/s, 203 DPI, Built-in USB, Ethernet and Bluetooth, Power Supply and cable included, IOS/Android/Windows, Black
Compact mPOS receipt printer
The easy-to-use point-of-sale solution for specialist shops, boutique outlets, small restaurants, bars, coffee shops, delis, food trucks and kiosks.
Simple compact design
The TM-m30II is based on a simple, compact cube design with a very small footprint. This discreet design fits seamlessly into most environments. Available in black or white.
Reliability
This mPOS receipt printer offers a host of new features that are designed with transactional efficiency in mind. These include: increased print speeds of up to 250mm/s; a paper near-end sensor, which is especially useful for unattended applications, such as kiosks; enhanced mechanism, printhead and auto-cutter and an advanced paper-saving function that includes paper back-feed capability.
Enhanced connectivity
The TM-m30II is the successor to the iconic TM-m30 receipt printer and features enhanced connectivity to accommodate the needs of growing businesses, including: USB, Ethernet and optional Bluetooth.
Ease of use
Epson's POS expertise has resulted in unrivalled build quality and refined functionality; each component has been developed with ease of use in mind. The TM-m30II can be installed horizontally or vertically, that allows for even more positioning flexibility. It pairs easily with tablet and mobile devices and LED indicators display the status for Wi-Fi, Ethernet and optional Bluetooth). Also, the flexible drop-in paper loading allows users to access the TM-m30II from either the top or the front.
| MPN | C31CJ27212 |
| Printer Class | Desktop |
| Brand | Epson |
| Model | TM-M30II |
| Series | No |
| Print Speed (p/sec) | Max. 250 mm |
| Font | Font A: 12 x 24 dots, Font B: 10 x 17 dots, Font C: 9 x 17 dots |
| Column Capacity | 80mm: 48 col (font A), 57 col (font B), 64 col (font C) 58mm: 35 col (font A), 42 col (font B), 46 col (font C) |
| Character Size | Font A: 1.25 x 3.00 mm Font B: 1.13 x 3.00 mm Font C: 0.88 x 2.13 mm |
| Characters per Inch | --- |
| Paper Roll Size | 79.5 + 0.5 / -1.0mm (paper width 80mm) 57.5 + 0.5 / -1.0mm (paper width 58mm) |
| Connectivity | Bluetooth, Ethernet, USB |
| Memory | No |
| CPU | No |
| RFID | No |