Element HE-G8 Tablet
M/B: D41
CPU: Intel Cherry Trail X7-Z8700 1.6Ghz
LCD panel: 8 inch, 1280x800, 300nits
Touch screen:8 inch P-CAP multi-touch; 4 user-selectable touch mode
RAM: 4GB LPDDR3
Storage device: 64G eMMC
Audio: 1x 1W speaker, Audio jack, Microphone
Camera: Rear 8MP; Front 2MP
Battery: 8000mAh, up to 8hrs
I/O ports:
1xMicro USB(supports OTG)
Communication:
wifi, Bluetooth 4.0 + LE (class 2), NFC
With hot swap battery 3.7V 300mAh
With Windows 10 IOT LTSB 2016 Entry 64-bit pre-installed.
| MPN | TTETG10002 |
| Brand | Element |
| Operating System | No |
| Screen | 8" LCD (1280 x 800) |
| Camera | 8MP (autofocus rear camera with LED flash) + 2 MP (front) |
| Wireless | Bluetooth, WLAN, NFC |
| Scanner | None |
| Size | 234 (W) x 26 (H) x 152 (D) mm |
| Battery | 8000mAh, up to 8hrs |
| CPU | Intel Quad-Core Cherry Trail Z8700 2.4 GHz |
| RAM | 4GB |
| Storage | 64GB |
| Graphics | 1280 x 800 |
| Options (Included) | With hot swap battery 3.7V 300mAh With Windows 10 IOT LTSB 2016 Entry 64-bit pre-installed. |
| Options (Not Included) | No |