Element He7 Tablet Kit, Intel Z8700 Processor, 4GB RAM, 64GB Storage, 7 Inch Display, Includes Magnetic Stripe Reader, Windows 10
Element HE7 1S2-X7 Rugged Windows Tablet
CPU: Intel Cherry-Trail Z8700
RAM: 4GB DDR3L
Flash Memory: 64GB eMMC
LCD: 7 inch 1280x800
Touch: PCAP multi touch
Wifi: 802.11 a/b/g/n, 2.4G/5GHz
Bluetooth: 4.0 + LE, Class 2
Speaker: 1 X 1W
Battery: 8000mAh
With NFC
With MSR (3 Tracks)
With Rear Camera (8MP)
With Standard charging cradle (1x Micro USB 2.0, 5V Adapter)
With Windows IoT Enterprise LTSC 2019 pre-installed
| MPN | TTFLELX7001 |
| Brand | Element |
| Operating System | Windows 10 IoT Enterprise |
| Screen | 7" LCD (1280 x 800) |
| Camera | Rear Camera 8MP |
| Wireless | Bluetooth, WLAN, NFC |
| Scanner | None |
| Size | 204 (W) x 128 (D) x 35.5 (H) mm |
| Battery | 8000mAh, 3.7V, 29.6Wh, Battery life up to 8hrs |
| CPU | Intel Cherry Trail Processor Z8700 |
| RAM | 4GB |
| Storage | 64GB |
| Graphics | 1280 x 800 |
| Options (Included) | Rear Camera, Hand Strap, MSR |
| Options (Not Included) | IC Card Reader, 2D Barcode Scanner, Fingerprint Capacitance Scanner |