Bixolon XL5-40CTE 4" D/T Linerless USB/S Label Printer
The extremly reliable XL5-40 offers non-comparable linerless labelling performance along with versatile anti-jamming features.
Multiple linerless labels certified by BIXOLON and BIXOLON s own supply B-linerless will optimize consistent operations while reducing waste disposal personell storage and transportation cost.
The XL5-40 provides the world's fastest print speeds up to 6ips (152mm/sec) with less maintenance required designs.
| MPN | XL5-40CTE |
| Printer Class | Desktop |
| Brand | Bixolon |
| Model | XL5-40CTE |
| Series | No |
| Print Method | Direct Thermal |
| Print Width | 108 mm |
| Media Width | 20 ~ 114mm |
| Print Speed (p/sec) | 152 mm/s |
| Resolution | 203dpi |
| Connectivity | Serial, USB |
| Memory | 64MB SDRAM, 128MB Flash |
| CPU | No |
| RFID | No |