Interface: Serial + USB + Ethernet
Color: Black
Warranty: 12 Months
The entry-level 4-inch (118mm) BIXOLON XD3-40TEK thermal transfer desktop label printer XD3-40t is ideal for customers who desire industry-standard performance maintainability and reliability at a cost effective price.
Simple to setup and use the XD3-40t is suitable for both 1/2 and 1-inch core ribbon (74m to 300m) alongside benefits from tool-less print head and platen replacement to ensure uptime is maximized.
The XD3-40t is a cost-efficient solution for medium volume printing applications such as labels tags and wristbands from Logistics and Warehousing to Retail and Healthcare sectors.
| MPN | XD3-40TEK/AUS |
| Printer Class | Desktop |
| Brand | Bixolon |
| Model | XD3-40TEK |
| Series | No |
| Print Method | Thermal Transfer |
| Print Width | 104 mm |
| Media Width | 15 mm to 118 mm |
| Print Speed (p/sec) | 127 mm/s |
| Resolution | 203dpi |
| Connectivity | Ethernet, Serial, USB |
| Memory | 64MB SDRAM, 128MB Flash |
| CPU | No |
| RFID | No |