Interface: USB
Color: Black
Warranty: 12 Months
The XD3-40d is BIXOLON's new 4-inch direct thermal desktop label printer. Ideal for the logistics and warehousing industries due to its compact design industry standard performance and entry-level pricing.
Printing speed up to 5 ips (127 mm/sec)
Fully compatible with market-leading programming languages
| MPN | XD3-40DK/AUS |
| Printer Class | Desktop |
| Brand | Bixolon |
| Model | XD3-40DK |
| Series | No |
| Print Method | Direct Thermal |
| Print Width | 104 mm |
| Media Width | 15 mm to 118 mm |
| Print Speed (p/sec) | 127 mm/s |
| Resolution | 203dpi |
| Connectivity | USB |
| Memory | 64MB SDRAM, 128MB Flash |
| CPU | No |
| RFID | No |