Bixolon SLP-TX400G 4-inch (112mm) Desktop Label Printer, Serial/Parallel/USB
The BIXOLON SLP-TX400G 4-inch (112mm) desktop label printer provides a performance labelling solution for verticals including Retail Healthcare and Manufacturing where accuracy and integration are key. The SLP-TX400 offers a premium labelling solution for your asset information and patient identification needs.
| MPN | SLP-TX400G/AUS |
| Printer Class | Desktop |
| Brand | Bixolon |
| Model | SLP-TX400G |
| Series | No |
| Print Method | Thermal Transfer |
| Print Width | 108 mm |
| Media Width | 25 mm to 112 mm |
| Print Speed (p/sec) | 178 mm/sec |
| Resolution | 203dpi |
| Connectivity | Parallel, Serial, USB |
| Memory | 64MB SDRAM, 128MB Flash |
| CPU | No |
| RFID | No |